Ugovori za rad na rečnim brodovima, kada je u pitanju hotelsko osoblje, najčešće su sezonskog karaktera, a njihova dužina u velikoj meri zavisi od toka same sezone i potreba poslodavca. Sezona na rečnim kruzerima u Evropi uglavnom počinje u martu i traje sve do kraja novembra, a ponekad se, u zavisnosti od rute i vremenskih uslova, može produžiti i do decembra ili januara. To praktično znači da zaposleni na brodu, u idealnim uslovima, mogu imati angažman koji traje i do devet meseci.
Iako postoji okvirna predstava o tome kada sezona počinje i kada se završava, precizna dužina ugovora nije univerzalno definisana. Ne postoji strogo propisana minimalna dužina trajanja ugovora jer se ona najčešće određuje prema trenutku kada kandidat započne sa radom. U praksi to znači da se pojedini zaposleni ukrcavaju odmah na početku sezone, dok drugi počinju da rade u njenom toku ili čak pred kraj, ako dođe do potrebe za dodatnom random snagom. Ovakva situacija je česta kada su u pitanju novozaposleni, koji svoju prvu priliku nekad dobijaju upravo onda kada se tokom sezone pojave iznenadne potrebe za osobljem – bilo zbog povećanog obima posla, bolovanja, prekida radnog odnosa ili rotacije posade.
S obzirom na to da je rad na rečnim brodovima specifičan, poslodavci od kandidata očekuju fleksibilnost, kako u pogledu datuma ukrcaja, tako i u pogledu trajanja angažmana. Posebno je važno istaći da brodske kompanije često imaju unapred planirane rotacije, ali da se raspored može menjati u skladu sa trenutnim okolnostima. Upravo zato je u selekciji kandidata izuzetno cenjena spremnost da se brzo reaguje i prihvati ukrcaj u kratkom roku, bez dugog prethodnog planiranja.